Cedro-Biskupowa Maria

Maria Cedro-Biskupowa

(21 października 1912,  Wilków – 15 stycznia 2013, Wilków)

Poetka ludowa związana z regionem świętokrzyskim.

Ukończyła w Wilkowie trzyklasową szkołę podstawową, następnie uczyła się gospodarstwa domowego,  języka polskiego i rachunków
w przyklasztornej szkole dla dziewcząt w Świętej Katarzynie.

Od najwcześniejszych lat lubiła wiersze, ich recytacje i brała udział  w widowiskach obrzędowych (np. jasełkach) organizowanych przez siostry zakonne. Zaczęła tworzyć  już w szkole powszechnej.

W 1928 roku wyjechała na roboty do Saksonii, pracowała sezonowo w polu i ogrodzie, by postawić dom rodzinny. Mając 23 lata została żoną  Władysława Biskupa z Psar, niestety po 7 latach związku owdowiała.  Jej sytuacja materialna była wówczas niezwykle ciężka. Na krótko tylko opuszczała Wilków, bowiem całe swe życie związała z tą miejscowością.

W  1956 roku jej twórczość stała się bardziej znana, dzięki spotkaniom poetyckim w szkołach i różnych placówkach kulturalnych z autorką, których inicjatorką była Aleksandra Dobrowolska,  kustosza Muzeum Świętokrzyskiego.  Wstąpiła do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i w 1966 roku była delegatką na Kongres Kultury.

Wiersze Marii Cedro-Biskupowej publikowano w prasie regionalnej, znalazły się także w Antologii Współczesnej Poezji Ludowej Jana Szczawieja.  Autorka współtworzyła (z Wandą Pomianowską) również szopkę świętokrzyską „Idzie Polską nowina”.

W wielu konkursach zdobywała nagrody i odznaczenia, np. „Za zasługi dla Kielecczyzny”.

W 1993 roku w „Wierszach z Doliny Poetów” znalazły się utwory Marii Cedro-Biskupowej i jej brata – Jana Cedro.

Poetka poruszała w swych utworach różną tematykę, głównie były to utwory liryki osobistej i refleksyjnej,  wiersze krajoznawcze,
patriotyczne, satyryczne, religijne, a także oraz bajki, w wielu przypadkach pisane gwarą, co było zabiegiem celowym. Wenę czerpała z rodzinnej przyrody i własnych przeżyć, a wiersze mają charakter uniwersalny.