Igrzyska olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie miały swój początek w starożytnej  Grecji, w Olimpii, stąd też ich nazwa. Odbywały się na cześć boga Zeusa.  Igrzyska urządzały również  inne miasta, ale żadne z nich nie zyskało takiego rozgłosu, tak jak te olimpijskie. Pierwsze igrzyska odnotowano w 676 r. p.n.e., ale prawdopodobnie odbywały się także wcześniej. W zawodach uczestniczyli tylko zawodnicy płci męskiej, podzieleni na grupy wiekowe. Konkurencje, w których rywalizowano to: biegi, zapasy, rzut oszczepem, rzut dyskiem i skok w dal.  Później doszły zawody bokserskie i wyścigi rydwanów.  Podczas olimpiad następował „pokój boży”, tj.  zakaz walk i sporów na czas ich trwania. Cesarz Teodozjusz zakazał  olimpiad w 393 r.

Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się od 1896 roku (Ateny), a zimowe od 1924 (Chamonix) i nawiązują  do tradycji greckiej. Sportowcy traktują je jako najważniejsze  zawody sportowe, a złoty medal olimpijski, jako najcenniejsze trofeum. Niestety, b czas współczesnych olimpiad nie przerywa się konfliktów zbrojnych , dlatego wojny uniemożliwiały ich przeprowadzenie w 1916 roku, 1940 i 1944.

W 2020 olimpiada w Tokio nie odbyła się ze względu na COVID-19, przeniesiono ją na rok 2021, ale niestety odbędzie się bez udziału widzów. Zawodnicy będą rywalizowali w 339 konkurencjach w 37 dyscyplinach sportowych, na które składać się będą: badminton, baseball, boks, gimnastyka, golf, hokej na trawie, jeździectwo, judo, kajakarstwo, karate, kolarstwo, koszykówka, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, piłka ręczna, piłka wodna, pływanie, pływanie synchroniczne, podnoszenie ciężarów, rugby 7, siatkówka, skateboarding, skoki do wody, softball, surfing, strzelectwo, szermierka, taekwondo, tenis stołowy, tenis ziemny, triathlon, wioślarstwo, wspinaczka sportowa, zapasy i żeglarstwo.