Jesienne klimaty [2022]

Cudowna paleta barw liści na drzewach uświadamia mam, że nadchodzi kolejna jesień. To przepiękna i nostalgiczna pora roku, przynajmniej w początkowym jej okresie. Przypomina o końcu lata, ale potrafi być także niezwykle ciekawa. Nadchodzi czas robienia zapasów, cichną śpiewy ptaków, zbieramy owoce i smakowite grzyby. Swoje zwyczaje zmieniają także zwierzęta, wyruszając w dalekie podróże lub szykując własne mieszkania na długi jesienno-zimowy sen. Pustoszeją szlaki turystyczne, bo po dzieciach i młodzieży – do ławek szkolnych i auli wracają studenci. Spada temperatura, a świat wokół wygląda jak niezwykle dzieło malarskie, za każdym razem inne i niepowtarzalne. Cieszmy oczy tymi kolorowymi pejzażami jak najdłużej.

A teraz kilka ciekawostek, przysłów o jesieni i oczywiście zdjęć…

Ciekawostki:

  • Chińczycy świętują dzień Środka Jesieni, a wzmianki o jego obchodach przed laty wpisano na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Chin.
  • Święto jesieni obchodzą też mieszkańcy Malezji, Tajlandii i Wietnamie, gdzie znaczące jest dekorowanie domów i ulic lampionami  i kolorowymi światłami.

Przysłowia:

  • Grzmoty w jesieni, zboże się pleni.
  • Jesień nie zrodzi czego wiosna nie zasiała.
  • Woła wrzesień, że już jesień.