Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Kielcach

Kościół, najwyższy budynek przy deptaku kieleckim, zwany ewangelickim, usytuowany jest przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach.

Chęć utworzenia parafii ewangelickiej zgłaszali wierni, najczęściej nowi przybysze, specjaliści górniczy, rzemieślnicy oraz inżynierowie, którzy deklarowali się jako ewangelicy. Zabiegi o jej utworzenie zaczęły się na poczatku XIX wieku, dlatego w pierwszych latach trzeciego dziesięciolecia XIX wieku zwrócono się z taką prośbą do władz miasta. Odpowiedziały pozytywnie w 1935 roku, asygnując na tej cel pewną kwotę pieniędzy.

Kościół zaprojektował Karol Meyzer, który pełnił wówczas funkcję inżyniera wojewódzkiego województwa krakowskiego. Budowlę wzniósł w 1937 roku  rzemieślnik z Pińczowa Kajetan Hołdakowski (pojawia się także taka pisownia Chołdakowski), którego prochy spoczywają na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Budowlę postawiono w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta, z jednonawowym korpusem, a także wieżą z głównym wejściem do kościoła oraz ogrodem, który nie zachował się do dziś.

Obecnie kościół użytkuje parafia ewangelicko-augsburska pw. Świętej Trójcy oraz kielecka parafia polskokatolicka.