Literacki [niesłodki, ciekawy] kalendarz adwentowy [7 Mikołaj]

[7 Mikołaj]

O Mikołaju krąży wiele legend, choć w każdej z nich jest ziarenko prawdy. Postać ta jest w zasadzie obecna w kulturze masowej chyba wszystkich krajów świata, warto więc dowiedzieć się o nim więcej.

Współcześnie  Mikołaj jest mieszanką elementów różnych kultur ludowych,  przedstawiany jest jako dość gruby, niezbyt mądry krasnal, a nie postać w biskupim ornacie ornacie i  mitrze. Ten historyczny to żyjący w latach 270 n.e. – 343 n.e święty z Miry, który wsławił się pomocą biednym i potrzebującym, znany również jako Mikołaj z Bari, święty katolicki i prawosławny.

Ten prawdziwy Mikołaj był postacią tajemniczą , dobrą i zawsze wspomagającą innych, ponadto wyróżniał sie głęboką pobożnością i dobrocią. Zawsze dzielił się tym, co posiadał (a posiadał wiele, był  długo oczekiwanym dzieckiem w zamożnej rodzinie).

Święty Mikołaj patronuje dzieciom, ale sprawuje też opiekę na mieszkańcami  Grecji, Rosji, a także następujących miast: Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu, w Polsce zaś czuwa nad  piękną Bydgoszczą, ponadto za swego patrona uznają go pasterze bydła i zwierząt, które chronił przed atakami ze strony wilków, marynarze, rybacy, bednarze, studenci, cukiernicy, piekarze, panny na wydaniu, piwowarzy, gorzelnicy, pielgrzymi i podróżni, a także sędziowie i więźniowie. Kościół zaliczał go do 14 Orędowników, warto wiedzieć że kiedyś, przed świętym Antonim, był wzywany do nagłych potrzeb.

Według starej  legendy Święty Mikołaj dokonał cudu przywracając życie trójce dzieci zamordowanych przez rzeźnika. Uratował także cześć trzech dziewcząt, obdarowując je potajemnie posagami, bowiem panny te miały ze względu na biedę być sprzedane przez ojca do domu publicznego.W XVIII  polskie świątynie ustawiały skrzynki św. Mikołaja, datki z nich pochodzące przeznaczano na wiano dla najbiedniejszych dziewcząt z danej parafii. Potrafił także poskramiać sztormy, wysokie fale, pioruny i burze.

Kult Świętego . Mikołaja rozpowszechnił się w zasadzie po jego śmierci, dzięki rybakom i żeglarzom, którzy w różnych portach opowiadali o licznych jego cudach, chorzy zaczęli więc prosić w modlitwach o uzdrowienie, inni potrzebujący o jego łaskę i pomoc w kłopotach.

W Europie  kult Mikołaja rozpowszechnili mnisi greccy. Zaczęły powstawać kościoły ku jego  czci (Sycylia,  Kalabria, Rzym, Rawenna,  Wenecja). W niektórych świątyniach poświęcano mu kaplice, np. w rzymskiej bazylice św. Jana Laterańskiego.  Miejscem największej czci św. Mikołaja stało się Barii, bowiem do tego miasta przywieziono w 1087 roku wykradzione przez kupców relikwie z Miry. W Barii można także podziwiać cudowny (słynący cudami)  obraz świętego Mikołaja.

W Polsce kult tego świętego był i jest obecny, istnieje  327 kościołów pod jego wezwaniem, największe nich znajdują się w Gdańsku i  Elblągu.

To koncern Coca-Cola spopularyzował postać rubasznego, przyjaznego wszystkim Mikołaja w biało-czerwonym stroju, choć nie są to kolory szat prawdziwego Mikołaja. Od 1890 roku w dużych galeriach można spotkać tę sympatyczną postać, po raz pierwszy taka promocja sklepu miała miejsce w centrum handlowe w Massachusetts.

Imię Mikołaj nosili niektórzy władcy państw włoskich i Sabandii, a także pięciu papieży (po raz ostatni w XV wieku).

W wieku krajach postać Świętego Mikołaja opublikowano na znaczkach pocztowych, uwiecznili go także artyści rzeźbiarze i malarze.

Dawniej niósł i dziś Mikołaj budzi radość nie tylko dzieci.