Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii [3 maja]

3 maja obchodzimy Światowy Dzień Alergii i Astmy. Ponad miliard ludzi cierpi na choroby przewlekłe dróg oddechowych. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. Te problemy dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży i nasilają się z wiekiem (https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-alergii-i-astmy).

Astma i alergia zaliczane są do chorób cywilizacyjnymi XXI wieku, co wiąże się ze stale rosnącą liczba chorych.  trzeba wiedzieć, że  astma to choroba przewlekła , która objawia się dusznościami, kaszlem i świszczącym oddechem.

Alergia wynika z niewłaściwych reakcji organizmu na rozmaite bodźce, nazywane alergenami, co powoduje nieprzyjemne reakcje u  chorujących.

Choroby te powiązane są ściśle z zanieczyszczeniem środowiska. Według badaczy czynniki klimatyczne (szczególnie powietrze) wpływają na rozwój astmy oskrzelowej.

Alergie to problem niezwykle uciążliwy, dlatego poprzez obchody Międzynarodowego Dzień Astmy i Alergii zwraca się uwagę na konieczność poprawy diagnostyki i leczenia tych chorób.