Młodzieżowe słowa roku 2019

Za nami kolejny plebiscyt  nowych slangowych słów młodzieżowych, które w niekonwencjonalny sposób opisują rzeczywistość, a młodzież uznała je za najbardziej popularne w 2019 roku. Ten niezwykły konkurs to realizacja akcji PWN we ramach  projektów „Słowa klucze” –  „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

I miejsce – słowo „alternatywka”, będące określeniem dziewczyny (męskim odpowiednikiem jest  „alternatyw” i „alternator”, bo i mężczyzn dotyczy to określenie), o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, preferującej coś  „innego, odmiennego” od powszechnie uznawanego, powszechnego (np. styl życia, stroje czy muzykę),

II miejsce – słowo „jesieniara” , oznaczają miłośniczkę, zwolenniczkę jesieni.  Jesieniara” lubi jesienną pogodę, tę złotą  jesień i tę słotną, kiedy ma okazję posiedzieć w domu, poświęcić się czytaniu książek (popieramy!) z kubkiem ulubionego napoju.

III miejsce – słowo „eluwina”, będąca formą powitania, pochodzi od zawołania, wyrazów  „elo” czy „halo” . Wyrażenie funkcjonuje, choćby w piosence youtubera Kacpra Blonskiego.