Nikt im iść nie kazał – kielczanie w legionach… (wystawa w plenerze)

O 100 rocznicy odzyskania niepodległości można opowiadać w bardzo różny sposób. Jako, że chętnych do odwiedzania sal muzealnych nie jest tak wielu (w moim subiektywnym spojrzeniu) organizatorzy wystawy „Nikt im iść nie kazał – kielczanie w legionach…” wyszli z nią prosto na ulicę. I co? – naprawdę się udało, wielu przechodniów zatrzymuje się i czyta z zaciekawieniem.

A wiele można się dowiedzieć z fotogramów umieszczonych na ogrodzeniu kieleckiego parku. Tu naprawdę historia trafia do ludzi, tekst uzupełniony jest ciekawymi fotografiami i życiorysami tych, dla których walka o niepodległość ojczyzny była priorytetem. Wśród prezentowanych sylwetek przeważają mężczyźni, ale nie brakuje też bohaterskich kobiet.

Wystawę zorganizował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO) w Kielcach. Warto pospacerować i poczytać, a dla zachęty przedstawiamy kilka zdjęć. Przypominamy też słowa R.A. Heinleina: Pokolenie, które ignoruje historię , nie ma przeszłości ani przyszłości (ku przestrodze)…