O gospodarowaniu czasem

Jeśli twój efektywny plan działania jest już gotowy, to połowa trudności za nami. Co jeszcze można zrobić? Rozpocząć dzień z uśmiechem… Tak, tak. Ile razy zdarzyło Ci się wstać lewą nogą, nie uśmiechnąć się do siebie w lustrze? Jakie były skutki takiego poranka? Pół dnia zmarnowane, część znajomych obrażona, nie wspominając o nauczycielach. Może więc warto zacząć od uśmiechu?

Co potem? Podczas mycia zębów warto przypomnieć sobie, co tego dnia będzie dla nas najważniejsze, co mamy załatwić, zdać, zaliczyć i czego się nauczyć – proponuję myśleć tylko o rzeczach naprawdę ważnych!!! Po umyciu zębów dobrze jest się chwilę poruszać, posłuchać dobrej muzyki. Zjeść smaczne, obfite śniadanko. Pewnie znów myślicie, że się wygłupiam. To naprawdę świetnie wpływa nie tylko na nastrój, ale również na nasz organizm.

Co jeszcze można zrobić, aby nie tracić czasu? Kiedy tracimy go najwięcej? Kiedy przygotowujemy się do zrooobieniaaa czegoś. Zazwyczaj zajmuje nam to więcej czasu niż cała praca! Czyż nie? Trzeba przecież sprzątnąć korytarz, pokój, no i biurko. Wreszcie siadamy, ale zapomnieliśmy o herbatce. Znów siadamy. Nie! Jeszcze telefon do… Tak właśnie tracimy większość czasu.

Jak jeszcze tracimy czas? Gapimy się w telewizor. Zrozumcie mnie dobrze – nie oglądamy telewizji, po prostu się gapimy…

Może się również okazać, że właśnie wtedy, gdy zabieramy się do pracy, dzwoni do nas ktoś niesłychanie ważny, z kim musimy się spotkać…

Co robić, aby właściwie wykorzystać czas?

Trzeba pamiętać o celu; o tym, co jest naprawdę ważne i zajmować się tylko tym. Wszystkie inne sprawy można załatwić w czasie przerw, nie zapominając o odpoczynku i relaksie, który nam się naprawdę należy. Jeżeli zrobię co do mnie należy, obejrzę film, poczytam książkę lub pójdę do kina. Ale nie wcześniej.

Pamiętaj! Oceniając wynik swojej pracy, bierz pod uwagę efekty, a nie ilość czasu poświęconą na naukę.

Każdego dnia wydziel sobie chwilę dla siebie, kiedy będziesz mógł zająć się tylko tym, na co masz ochotę.

Gdy dzień zbliża się ku końcowi, sprawdź czy rzeczywiście zrobiłeś wszystko, co było ważne. Gwarantuję, że będziesz lepiej spał.

Warunkiem powodzenia jest całkowite poświęcenie się temu, co robisz w danym momencie. Nie możesz uczyć się i jednocześnie rozwiązywać krzyżówki albo oglądać telewizję – takie postępowanie to strata czasu!

Wciąż zadawaj sobie pytanie: „Czy dobrze wykorzystuję czas, czy nie marnuję go?”

[Bartosz Tymiński]