Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Henryk Sienkiewicz otrzymał majątek ziemski w Oblęgorku w 1900 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. W ten sposób cały naród uhonorował ten jubileusz pisarza, choć pomysłów na prezenty było kilka. Wyboru dokonał sam pisarz wskazując na Oblęgorek, dworek i około 280 ha ziemi. Pisarz do Oblęgorka przybył w 1902 roku, ale ze względu na trudności z ogrzaniem budynku i odległość od stacji kolejowej w Kielcach,  Oblęgorek stał się rezydencją letnią. Od 1958 roku funkcjonuje w pałacyku muzeum.

Eklektyczny pałacyk jest murowany, na skomplikowanym, nieregularnym rzucie. Posiada ciekawe elementy architektoniczne, np. ryzality, wykusz  czy  okrągłą wieżę. Od południa ma  loggię, od południowego zachodu – tarasy. Na frontowej elewacji jest herb Sienkiewicza, a także rzeźba husarza,  nawiązująca do Trylogii. Wejście główne ozdabia portyk.

Odwiedziny (już wielokrotne) pozwalają odkrywać coraz to nowe eksponaty, tym bardziej, że muzeum po ostatnich remontowych zmianach spełnia europejskie standardy i wymogi.

Opis muzeum w pigułce znajduje się na kolorowych biletach muzealnych, ale najlepiej odwiedzić pałacyk osobiście.