Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

Pomnik Małego Powstańca można zobaczyć na Stary Mieście, na resztkach ósmej półokrągłej baszty (przy zbiegu ulic Podwale i Wąski Dunaj). Jest hołdem dla najmłodszych powstańców warszawskich.  Zaprojektował go w 1946 roku Jerzy Jarnuszkiewicza, wówczas student wydziału rzeźbiarstwa  warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, nazwano wówczas pomnik  Dziecko-bohater (autor otrzymał wyróżnienie w konkursie na rzeźbę upamiętniającą powstanie). Warto wiedzieć, że przez lata trwał spór o autorstwo, które przypisywano Janowi Małecie). Ostateczną decyzję podjął sąd w 1979 roku na rzecz J. Jarnuszkiewicza.

Właściwy autor ofiarował rzeźbę harcerzom Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy, którzy byli inicjatorami wniesienia pomnika najmłodszych bojowników i zebrali na ten cel kwotę około 1 mln złotych. Pomni odsłonięto 01. 10. 1983 roku, rzeźba to postać kilkuletniego chłopca w za dużym niemieckim hełmie z orzełkiem i namalowaną biało-czerwoną opaską,a także zach butach i bluzie-panterce, z pistoletem maszynowym przewieszonym przez ramię.

Rok później obok znalazła się tablica pamiątkowa z krzyżem harcerskim i fragmentem popularnej powstańczej piosenki „Warszawskie dzieci”.