Rezerwat Kadzielnia i Amfiteatr w Kielcach

 

Kielce mają wyjątkowo urokliwe położenie, wokół, jak w Rzymie siedem wzgórz, a na terenie miasta pięć rezerwatów geologicznych. Najbardziej znany to Kadzielnia, choćby ze względu na usytuowany tam amfiteatr.

Rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia  ma powierzchnię 0,6 ha i jest stosunkowo mały, powstał w 1962 roku, od połowy XVII wieku do połowy XX  eksploatowano tu skały z przeznaczeniem do wyrobu wapna.

Kadzielnia obejmuje Skałkę Geologów (295 m n.p.m.), pięknie ukształtowane skały wapienne, siedliska roślin  i skamieniałości sprzed milionów lat.

 

Miejsce jest malownicze, dlatego tak często odwiedzane jest przez turystów i samych kielczan. Teren jest pięknie zagospodarowany, a mnóstwo ławeczek i ciekawie zagospodarowane miejsca widokowe zachęcają spacerów i wycieczek rowerowych, bo i takie alejki zostały wytyczone. Niezwykła atrakcją są także jaskinie, ich niezwykli mieszkańcy (nietoperze różnych gatunków), obecnie na Kadzielni jest 25 jaskiń. (m.in. Jaskinia Wschodnia (100 m), Jaskinia Jeleniowska (36 m) i Jaskinia Zwaliskowa (30 m).

W zimie ogromną atrakcją są ścianki lodowe utworzone z sopli i zamarzniętej wody, tzw. lodospad, niezwykła atrakcja dla świętokrzyskich wspinaczy.

W ściany kamieniołomu Kadzielnia wkomponowano amfiteatr, o tej samej nazwie, miejsce wielu lokalnych i ogólnopolskich imprez rozrywkowych. Obiekt oddano do użytku w 1971 roku, ale gruntownej przebudowie poddano go w 2010 roku, zadaszono wówczas  na stałe scenę, a nad widownią dla 5.5 tysiąca osób, zainstalowano składany dach. Wyremontowano również zaplecze techniczne.