Różne jak przysłowiowe woda i ogień Alina i Balladyna [charakterystyka porównawcza] 

    Alina i Balladyna to przykład na to, że dwie siostry mogą być na wskroś odmienne; pomimo łączącego je pokrewieństwa, jedna stanowi zaprzeczenie drugiej.
Od razu dostrzegalne są różnice w urodzie. Obydwie są młode i ładne, lecz nikt nie poznałby, że są siostrami. Alina to blondynka, dość wysoka i zgrabna, na plecy opada jej warkocz. Sprawia wrażenie bardzo pogodnej, do czego przyczyniają się wesołe, fiołkowe oczy. Balladyna jest smukła, jej ciemne oczy kontrastują z jasną skórą, a twarz otoczona jest włosami o hebanowym kolorze.
Pod względem charakteru dzieliły je różnice znacznie głębsze niż pod względem wyglądu. Alina jest prawdomówna i dobroduszna. Szczerze kocha swoją matkę i siostrę. Jest przy tym doskonałą gospodynią, umie zadbać o dom, nie wymiguje się od obowiązków, co często zdarzało się Balladynie. Niestety, jest zbyt łatwowierna, co doprowadziło ją do zguby z ręki własnej siostry.
Balladyna jest przeciwieństwem Aliny. Cechuje ją wyrafinowanie i obłuda. Szczególnie widoczne staje się to w stosunku do najbliższych. Inaczej niż Alina, Balladyna tylko udaje miłość do siostry i matki. Nierzadko zdarzają jej się opryskliwe odzywki do domowników. Pozoruje też tylko, że pomaga np. przy pracach domowych – wydaje jej się, że powinna być przez wszystkich obsługiwana. W rzeczywistości interesuje ją możliwość ucieczki z ubogiego domu, który nie zapowiadał ciekawego życia. Pragnie zdobyć władzę, pieniądze i sławę. Żeby zaspokoić swoje ambicje, gotowa jest posunąć się do każdego czynu.
Ofiarą zbrodniczych planów Balladyny stała się Alina. Balladyna zamordowała swoją siostrę, aby zdobyć serce Kirkora, bogatego księcia. Zdecydowała się na ten krok, gdyż obawiała się, że inaczej Kirkor może wybrać Alinę. Plan się powiódł i Balladyna wzięła Kirkora za męża. Nie było oczywiście w tym związku żadnej miłości, a tylko wyrachowanie ze strony Balladyny.
Później, już jako królowa, Balladyna wypędziła swoją matkę z zamku i również na nią wydała wyrok śmierci.
Balladyna to postać zła i pozbawiona uczuć. Wykorzystuje bezwzględnie wszystkie atuty, które posiada (uroda!) i dobroduszność innych ludzi, aby osiągnąć wyznaczone cele. Dąży do swojego szczęścia, zupełnie nie licząc się ze szczęściem i nawet życiem innych ludzi. Pod koniec utworu spotyka ją jednak kara, która pokazuje, że dążenie do własnych celów nie powinno odbywać się kosztem innych ludzi.
Alina jest przykładem dobrodusznej dziewczyny, szczerej i przyjaznej wobec ludzi. Jej działanie nie jest naszpikowane różnymi intrygami, tak jak to było w przypadku Balladyny. Jest wzorem oddanej córki.
Balladyna wydaje mi się postacią ciekawszą, chociaż gra rolę czarnego charakteru. Jednak, jak to często bywa, czarne charaktery dużo bardziej przyciągają uwagę czytelnika niż nieskazitelne postacie, pełne poświęcenia i cierpienia. Wynika to z tego, że Balladyna nie jest postacią tak jednowymiarową jak Alina. 


[ML]