Stary i Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy

Stary Dom Zdrojowy w Krynicy

Stary Dom Zdrojowy jest położony jest w samym centrum Krynicy-Zdroju, z pokojami gościnnymi dla kuracjuszy i wczasowiczów, naprzeciw Muszli Koncertowej i pijalni głównej

Budynek powstał w 1889 roku, w stylu neorenesansowym przypomina pałac  o ciekawym wystroju architektonicznym, dawniej nazywany był Dworcem Zdrojowym, autorami projektu są  dwaj architekci Julian Niedzielski i Jan Zawiejski.

Jest on umiejscowiony przy „Deptaku Krynickim” naprzeciwko Muszli Koncertowej i pijalni głównej, nad Kryniczanką, a tyły Starego Domu Zdrojowego wychodzą na tzw. „Bulwary Dietla”.

Obiekt ten posiada salę balową, w której odbywały się koncerty, bale i rauty. Uczestniczyli w nich znamienici goście (m.in. Józef Piłsudski), co upamiętniają tablice. W budynku znajduje się pijalnia wody i źródło Mieczysław.

   

Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy

Usytuowany jest w samym centrum Krynicy, na Deptaku, u podnóża Góry Parkowej, w pobliżu Pijalni Głównej i Muszli Koncertowej.

Wybudowany został w latach 1938–1939 według projektu Witolda Minkiewicza i oddany do użytku tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Wcześniej na tym miejscu stał „Pensjonat Pod Czarnym Orłem„, obecnie na pierwszym i drugim piętrze jest sanatorium (230 miejsc), na dole w ciągu kolumnady znajduje się galeria handlowa.

Od 1992 roku  elity polityczne, gospodarcze i intelektualne Europy Środkowo-Wschodniej, uczestnicząc w forach gospodarczych w Krynicy, spotykają się w Starym i Nowym Domu Zdrojowym.