Szostakowicz Dymitr

Szostakowicz Dymitr

(25 września 1906, Petersburg, Rosja – 9 sierpnia 1975, Moskwa, Rosja)

Rosyjski kompozytor, pianista i pedagog.

Jako dziecko uczęszczał na zajęcia w konserwatorium, uczelnie te ukończył w 1926 roku.

Stworzył wówczas „I symfonię”, klasyczny utwór, który zdobył sławę w kraju i za granicą.

Zaczął systematycznie wprowadzać do swych kompozycji elementy awangardowe, na co pozwalała przychylna wówczas atmosfera dla artystycznych eksperymentów,, powstała wówczas „II symfonia”, a także opera „Nos” (1928).

W latach 30. XX wieku stworzył operę „Lady Makbet meceńskiego powiatu”, wystawianą do czasu, aż  obejrzał ją Stalin, który potępił operę.

Podobnie, jak w przypadku innych radzieckich artystów, musiał się liczyć z tym, że jego wolność twórczą ograniczają uwarunkowania polityczne.

Z tego względu Szostakowicz wycofał przygotowaną do premiery „IV symfonię”, bo na pierwszy plan wysuwały się w niej gwałtowne, niekontrolowane emocje.

„V symfonia” okazała się wielkim dziełem, a kolejne lata to czas sukcesów i porażek kompozytora, który swe niezadowolenie prezentował w dziełach niepublikowanych.

„VI symfonia” (1939) doceniona została szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Śmierć Stalina to czas odwilży politycznej, a dla Szostakowicza  najlepszy czas, kiedy został naprawdę doceniony i obsypany wieloma honorami.

Najodważniejszą oznaką niezależności twórcy było umieszczenie w „XIII symfonii” (1962) wierszy Jewgienija Jewtuszenki, wśród których  znalazł się utwór „Babi Jar” opowiadający historię masakry, której dokonali naziści na rosyjskich Żydach. Jednak po niezwykle udanej premierze, władze szybko zakazały dalszych przedstawień.

Po nagłej śmierci na atak serca radzieckie dzienniki odnotowały śmierć „wielkiego kompozytora naszych czasów i wiernego syna partii komunistycznej”.

Często uważany za najwybitniejszego symfonika XX wieku.