„1945 Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej

Rok 1945  czas niezwykły w historii Polski, Europy, świata. Coraz mniej ludzi pamięta ten czas końca wojny i poczatku pokoju, chaosu, niezrozumienia ówczesnych decyzji rządowych i poznania losów zwykłych zjadaczy chleba. Zapraszamy was do poznania tej interesującej pozycji.  Niejako reporterskim okiem poznajemy losy ludzi przesiedlanych, historie zagubionych w nowej rzeczywistości i doskonale sobie w niej radzących szabrowników, złodziei i oszustów. Z ogromnym wzruszeniem spojrzeć można na żydowskie sieroty, z przerażeniem na  zatopieniu okrętu „Wilhelm Gustloff”, na pokładzie którego było wielu niemieckich cywilów. Jest ich heroizm w probie podniesienia kraju z gruzów, czyli wszystko czego w życiu doświadczamy. Autorka dotarła do świadków i uczestników wielu wydarzeń, a swojej książce zachowała język ich opowieści.

Czytajcie, bowiem jak powiedział Jan Paweł II „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”

Tak dużo mówi się teraz o historii wojny, patriotyzmie i powstaniu, choć przeraża jednocześnie brak rzetelnej wiedzy na ten temat. Poznajcie losy świadków tamtych lat, tak powikłane, że wydają się prawie niesamowite

Jak widzicie na okładce pozycja doceniona, autorka jest laureatką Nagrody Nike.