Bajki wybranych krajów europejskich

Austria

Niezwykłą postacią, którą bardzo lubią dzieci austriackie jest Heidi, mała dziewczynka, którą wychowuje ciocia Dete. Kiedy musi wyjechać zawozi Heidi do dziadka w góry. W wiosce wszyscy się go boją i nazywają Ali-Ohi. Początkowo Heidi nie chce być u dziadka, nie rozumie go i pragnie wrócić do domu. Ten starszy człowiek ją przeraża, nie potrafi z nim znaleźć wspólnego języka. Znajduje jednak prawdziwy dom właśnie tu, w górach, poznaje przyjaciół, a dziadek okazuje się człowiekiem o dobrym sercu. O przygodach Heidi możemy przeczytać w książce lub obejrzeć film.

Słowacja

Historia, którą znają wszystkie słowackie dzieci – to opowieść o bohaterze narodowym – Juraju Janosiku (po polsku Jerzym Janosiku) żyjącym w latach 1688-1713.  Był on hersztem bandy zbójnickiej, działającej w Tatrach słowackich. Wraz z kompanami grabili bogatych, a łupy rozdawali biednym. Niestety, postaci podobne do Janosika zawsze czekał smutny koniec.  W marcu 1713 roku Janosik został schwytany i skazany na śmierć  przez powieszenie za żebro.

Niemcy

W Niemczech bardzo dużą popularnością cieszą się powszechnie znane na całym świecie bajki braci Grimm (Jacoba Ludwiga Karla oraz Wilhelma). Słynny zbiór bajek został wydany w latach 1812-1815 pod nazwą Kinder und Hausmärchen (przetłumaczone również na polski pod tytułem „Baśnie dla dzieci i młodzieży” (w 1895). Do najsłynniejszych bajek braci Grimm należą między innymi:

  • „Królewna Śnieżka”,
  • „O rybaku i złotej rybce”,
  • „Stoliczku nakryj się”.

Czechy

Nasi południowi sąsiedzi posiadają w swoim dorobku wiele bajek znanych na całym świecie, jednak najpopularniejsze z nich to: Rozbójnik Rumcajs i Sąsiedzi (Pat i Mat). Pat i Mat to zabawna opowieść przedstawiająca perypetie dwóch sympatycznych sąsiadów. Postaci te pierwszy raz pojawiły się na ekranie w 1976 roku i do czasów obecnych bawią ludzi na całym świecie. Film, który pamiętają na pewno wszystkie dzieci w Polsce, ale i nie tylko to przygody zbójnika Rumcajsa, jego żony Hanki i synka Cypiska. Rumcajs pochodził z Jicina i był z zawodu szewcem, rozbójnikiem stał się z życiowej konieczności. Mieszkał wraz z rodziną w jaskini żacholeckiego lasu. Akcja bajki dotyczyła konfliktu Rumcajsa z Księciem Panem.

Hiszpania

Byczek Fernando to niezwykle popularny w Hiszpanii bohater książki dziecięcej Munro Leafa, spopularyzowanej przez film Walta Disneya w 1939 roku. Łagodny Fernando lubił odpoczywać w cieniu drzewa wąchając kwiatki i nie znosił walk byków. Ukąszony nagle przez trzmiela, z bólu wpada w furię, a obecni w okolicy organizatorzy corridy biorą jego groźny wygląd za oznakę przyrodzonego agresywnego charakteru. Na arenie Fernando zwraca uwagę na kwiaty we włosach pań i nie zamierza walczyć. Ale czyż można mu się dziwić?

Portugalia

Portugalskie dzieci kochają bajki Andersena, ale mają też swoją ulubioną o czarodziejskim autobusie, w którym wszystkie podróże były możliwe. Woził smutne dzieci wszędzie tam, gdzie zamarzyły. W ten sposób spełniły się marzenia małego Pereza i jego przyjaciółki Conchity.

Łotwa

Wszystkie dzieci łotewskie słyszały opowieść noszącą  tytuł „Zelta Zirgs”, czyli „Złoty koń”.  Historia ta opowiada o trzech braciach, którzy ratują księżniczkę i tylko jednemu to się udało. Był on najmłodszy i dzięki „czarodziejskiemu koniowi” dostał się na sam szczyt szklanej góry. A wiecie co było dalej?.  W nagrodę otrzymał rękę księżniczki i odbyło się huczne wesele. Szkoda, że nie możemy powiedzieć tak jak w bajkach – Myśmy tam byli, miód i wino pili…

Estonia

W Estonii wszystkie dzieci znają bajkę  „Pokuraamat”. Jest to opowieść małych stworzeniach, które mają długie rude włosy, długie nosy i ogólnie śmieszne twarze. Zamieszkują w lasach na bagnach. Pomagają ludziom i uczestniczą w wielu niesamowitych wydarzeniach.

Litwa

Znana dzieciom bajka nosi tytuł „Lape ir strazdas”, po polsku to „Wrona i lis”. Jest to opowieść o chytrej wronie i cwanym lisie. Lis wykorzystał swój spryt wmawiając wronie, że pięknie śpiewa, aby zdobyć kawałek sera. Okazało się, że my też znamy tę bajkę. Oj, wronko, wronko – chytry dwa razy traci!

Węgry

Dwie bajki są popularne na Węgrzech, jedna to „Vuk”, a druga to „Ludas Matyi”. Vuk to imię małego liska, który jest sierotą, jego rodzice zostali zastrzeleni. Życia w lesie uczył go zły i niemiły wujek. Ludas Matyi to nazwisko małego biednego chłopczyka, który pasie gęsi. Daje on nauczkę niedobremu bogaczowi.

Szwecja

Ulubioną postacią książkową  dzieci jest Pippi. Pippi Pończoszanka to najsilniejsza, najsympatyczniejsza, najweselsza i najbogatsza dziewczynka na świecie, która mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swym koniem i małpką i walizką pełną złotych monet. Pippi ma dwoje towarzyszy zabaw, Tommy’ego i Annikę. Pippi może podnieść swojego konia wysoko w górę na wyciągniętych rękach. A czy wiecie, jak to było, kiedy grała w berka z policjantami, i kiedy pokonała złodziei, którzy przyszli zabrać jej walizkę?

Ze Szwecji pochodzą także Muminki – główni bohaterowie książek Tove Marie Janson. Ta rodzina baśniowych istot, uroczych trolli zamieszkujących wyimaginowany świat pędzi beztroskie i wesołe życie w swoim przytulnym, niebieskim domku w idyllicznej dolinie. Uprawiają ogródek, organizują pikniki i obchodzą święta. Dzięki wzajemnej życzliwości i wyrozumiałości sympatyczne trolle zawsze radzą sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu…

Francja

Asterix i Obelix mieszkali w wiosce we Francji (Galii) – to była jedyna wioska niepodbita przez Rzymian (w czasach, gdy Juliusz Cezar podbijał Europę)> Wioska ta tak długo się broniła, bo mieszkał tam druid, robiący magiczny napój, dzięki któremu na pewien czas stawali się strasznie silni.  Obelix nie pijał tego napoju, bo jak był mały to wpadł do kotła z tą miksturą i był cały czas bardzo silny.

Cypr

Dzieci lubią bajkę  o tajemniczej czarownicy. Wyobraźcie sobie, że była ona zupełnie inna, niż te które znaliście dotychczas. Ta czarownica-Harrys pomagała potrzebującym. Mogły na nią liczyć wszystkie skrzywdzone księżniczki. Pomogła zdemaskować złą macochę Tessy, która była bardzo miłą i grzeczną księżniczką. Złą macochę spotkał zły los, została wygnana z zamku.  Czy to naprawdę była czarownica, czy dobra wróżka?

Wielka Brytania

Młodzi Anglicy lubią mnóstwo bajek i legend. Angielskie dzieci kochają Misia Paddingtona. To zabawny, pomysłowy i zawsze ciekawy świata niedźwiadek z dalekiego Peru, który dziwnym trafem zamieszkuje w Londynie u sympatycznych i jakże wyrozumiałych państwa Brown. To pełne humoru, ciepła i wielu misiowych przygód opowieści na pewno Was zainteresują i rozbawią. Zapraszamy do czytania.

Prawdziwe zagrożenie dla Harrego Pottera stanowi „Artemis Fowl”, nowoczesna opowieść o wróżkach, trollach i elfach. Tytułowy Artemis to przedsiębiorczy i niezwykle inteligentny dwunastolatek, potomek sławnego, przestępczego rodu. Pewnego dnia postanawia ukraść elfom ich legendarny skarb i przywrócić rodzinie renomę. Najnowsza ludzka i krasnoludzka technologia, magiczne zaklęcia, szybka akcja i błyskotliwe dialogi – to wszystko sprawia, że „Artemis Fowl” stanowi prawdziwe zagrożenie dla Harrego Pottera. W wielu krajach książka zajmuje czołowe miejsca na listach bestsellerów a o prawo do sfilmowania jej stoczyły bój największe wytwórnie. Książka uhonorowana w marcu 2002 roku nagrodą British Book Awards jako najlepsza powieśc dla dzieci.

Kubuś Puchatek to postać znana wszystkim dzieciom na świecie. Znamy go z książek Alana A. Milne’a. Pluszowy miś, zabawka małego Krzysia, ożywiony wyobraźnią swego właściciela, podobnie jak inne zabawki przyjaciele i towarzysze Puchatka – odbywa wędrówki po Stumilowym Lesie, odwiedzając inne zabawki i tocząc poważne z pozoru rozmowy. Miś jest łakomczuchem…

Bułgaria

Dzieci bułgarskie lubią  bajkę o wilku, który nie zawsze był grzeczny. Sprawiał swoim przyjaciołom mnóstwo kłopotów i płatał różne „wilcze” figle. Uczył się różnych rzeczy, niestety, z niezbyt dobrym skutkiem. Najwięcej problemów sprawiał mu jego wilczy apetyt.

Czytelnicy bułgarscy bardzo kochają opowieści o krasnalach pomagających dobrym ludziom. Znają opowieść o biednym chłopczyku, który dzięki krasnalom zdobył fortunę i obdarzył nią wielu ludzi. Wy też chyba wszyscy wiecie, że krasnale są na świecie!

Grecja

Greckie dzieci lubią bajkę o dziadku z kolorowymi balonikami. Miały one czarodziejską moc i spełniały najskrytsze marzenia dzieci, które je posiadały. Nawet te niezbyt grzeczne zmieniały się nie do poznania po spotkaniu z dziadkiem- baloniarzem. Chcielibyśmy spotkać go na swej drodze. Może nam się uda?

Malta

Dzieci maltańskie znają i opowiadają piękną bajkę o dziewczynce Mbe. Ubolewała, że noce są tak ciemne i zwierzęta nie mogą trafić do swych legowisk, w których czekają na nie dzieci. Rozpaliła więc ognisko, a gorący żar podrzuciła do góry. Iskry ognia zatrzymały się na niebie i odtąd mamy piękne gwiazdy. Część iskierek osmaliło jej twarz i teraz dziewczynki na Malcie mają ciemną karnację.

Włochy

Ulubiony bohater włoskich dzieci to Pinokio. Historia psotnego ożywionego pajacyka, wystruganego z czarodziejskiego kloca drewnianego przez ubogiego stolarza Dżepetto znana jest dzieciom od lat. Pinokio odznacza się długim, spiczastym nosem, który jest także probierzem uczciwości. Wydłuża się, kiedy właściciel kłamie. Jak to dobrze, że nasze nosy nie mają takich właściwości. Pinokio okazuje się w końcu dobry. Po wielu kłopotach ratuje z opresji Dżepetto, a dobra wróżka przemienia go w żywego chłopca o ludzkim i czułym sercu.