Bajki to bajeczna przygoda

Ruszamy z Kielc – naszego rodzinnego miasta, by podczas tej niezwykłej podróży poznać Europę. Zabieramy ze sobą zaproszenia dla wszystkich dzieci na wspaniałą imprezę w Pacanowie, który od 1 czerwca 2003 roku jest EUROPEJSKĄ STOLICĄ BAJEK.
Chcemy odwiedzić poszczególne państwa, spotkać naszych rówieśników i poznać przedstawicieli narodowych bajek z całej Europy.
Czekają nas miłe chwile z przyjaciółmi, odwiedziny w niezwykłych miejscach, wspólne zabawy i mnóstwo ciekawych książek.

Wiele razy to samo pytanie kołatało mi po głowie. Czy bajki są na świecie? Czy istnieją i potrafią nas przenieść w daleką krainę wyobraźni?
Bajki istnieją i zapraszają nas do swego domu. Ten dom znajduje się po drugiej stronie księżyca, w dolinach białych obłoków, na polach kwitnących kwiatów. Ich urok drzemie w zakamarkach naszej wyobraźni. To my możemy je stworzyć i dać im dom w nas samych.

Bajki są! Są w nas! Od nas zależy, w jakich warunkach muszą mieszkać. Każda jest inna, każda uczy nas prawdy o nas samych. Nauczmy się je czytać i rozumieć. Niech każde słowo trafia do naszych serc, niech rozbudza nasze marzenia. Niech dobre elfy i wróżki prowadzą nas wśród życzliwych ludzi, niech nie pozwolą zbaczać z drogi w ciemność drzew. Ta droga wśród bajek, baśni i legend niech będzie drogowskazem do bajkowej, niczym nie zmąconej przyszłości.

Agata Z