„Calineczka” Jana Chrystiana Andersena

Jedna z najpiękniejszych baśni Andersena, przedstawiająca historię kobiety pragnącej mieć dzieci i maleńkiej dziewczynki, która wyrosła w kielichu kwiatka, zasadzonego przez kobietę.

Występuje również żaba (ropucha) i jej syn, brzydcy, mokrzy mieszkańcy mokradeł, którzy porwali i więzili Calineczkę, a także mysz (mała, zaradna i dobra dla dziewczynki), kret (ślepy, bogaty, mądry, ale nieczuły, chętny za to do poślubienia Calineczki), jaskółka (wdzięczna dziewczynce za uratowanie życia, przeniosła ją do ciepłych krajów) oraz król elfów (pokochał Calineczkę, a ona jego). Perypetie Calineczki to wydarzenia niezwykłe, które mogły zakończyć się dla niej tragicznie, ale dziewczynka oprócz złych, nieczułych i myślących tylko o sobie istot, spotkała także te dobre, współczujące i chętne do pomocy.

Baśń opowiada o dążeniu do piękna i wolności, o urodzie przyrody, słońca, roślin, kwiatów i ptaków, uczy też, że udzielona pomoc i dobroć wobec innych wraca , dlatego dziej Calineczki kończą się pomyślnie.

Warto też pamiętać, co wynika z baśni, że nie wolno za nikogo decydować i uszczęśliwiać go na siłę. Każdy jest indywidualnością i ma prawo do własnych marzeń.