Człowiek w zgodzie z naturą

Od początku naszego istnienia na Ziemi natura jest nieodłącznym przyjacielem człowieka. Dzięki jej dobrej woli nieustannie rozwija się przemysł i technika. Ciągle odkrywamy jej tajniki i prawa. Codziennie urzeka nas swoim pięknem. To ona stworzyła wspaniałe zakątki, góry, rzeki, morza, oceany i wyspy. Tam udajemy się na wypoczynek. Ma bezpośredni wpływ na nasz tryb życia i rozwój.

Natura regularnie przypomina nam o swojej sile i o tym, że ona może żyć bez nas, ale my bez niej i bez jej pomocy nie potrafimy. Niestety, często o tym zapominamy. Za wszelką cenę próbujemy ją ujarzmić, lecz niejednokrotnie ta sztuka kończy się niepowodzeniem. W gruncie rzeczy sądzę, że nigdy nam się to nie uda. Natura jest nieprzewidywalna. Jesteśmy bezbronni wobec jej przerażającej siły, jaką są kataklizmy, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie, huragany, czy tsunami.

Zamiast z nią walczyć powinniśmy żyć z nią w zgodzie. Rozkoszować się jej naturalnym pięknem. Ona sama wie, co jest dobre, a co nie.

Jest naszym sprzymierzeńcem.
Jej dary leczą nas, ubierają, żywią i dają ogromne możliwości.
To zadziwiające, że zadbała o wszystko. Powinniśmy być jej wdzięczni. Zapamiętajmy jedno. Nigdy nie zdominujemy natury. Starajmy się żyć z nią w zgodzie. Jeżeli nie będziemy jej ujarzmiać na siłę, to ona nie będzie się mścić na człowieku. Niejednokrotnie jej szkodzimy, zmieniamy biegi rzek, wy­cinamy zbyt dużo drzew, zanieczyszczamy środowisko.
Zapominamy, że przyroda pojawiła się dużo wcześniej od człowieka. To my jesteśmy jej gośćmi, a kulturalny gość zachowuje szacunek do gospodarza!
Dlatego dbajmy o tę przyjaźń. Od tego zależy nasz dalszy byt na Ziemi. Zachwycajmy się jej pięknem – wysokimi górami, zielonymi lasami, błękitnym morzem, rzekami. Tyle można zwiedzić, tyle zobaczyć… Korzystajmy z życia i uroków natury. Nie traćmy czasu na bezsensowną walkę, którą i tak z góry przegramy.

Ziemia to nasz dom. Stwarzajmy jak najmniej okazji naturze do zniszczenia go. Żyjmy z nią w zgodzie!

Hubert K.