„Godzina myśli” Juliusza Słowackiego

Poemat „Godzina myśli” powstał na przełomie lat 1832-1833 w Genewie i taktowany jest jako autobiografia samego poety. Jest ten poemat pewnego rodzaju rozrachunkiem  bohatera o postawie  romantycznej.

Przedstawia melancholijną historię dwóch młodych przyjaciół. Jeden z nich, szczególnie wrażliwy nie umie znaleźć swojego miejsca w życiu, buntuje się przeciwko jego złu i niesprawiedliwości, co skłania go do samobójstwa.

Drugi z młodych ludzi także dostrzega zło otaczającego go świata i ma świadomość ogromnych trudności, które staną na drodze jego życia. Podejmuje jednak trud wędrówki i chce żyć i doświadczać wszystkiego.

Słowacki , poprzez tych młodych ludzi, opisuje trudy życia, naznaczonego trudnościami i cierpieniem. Wydaje się, że ratunkiem na tej drodze mogą  być marzenia, które w pewien sposób dają bezpieczeństwo. Niestety, marzenia mogą zapewnić bezpieczeństwo, z drugiej jednak strony doprowadzić do nieszczęścia.

„Godzina myśli” to utwór romantyczny, wymaga pewnych przeniknąć w życiorys samego poety (np. historii miłości do Ludwiki Śniadeckiej czy przyjaźni z Ludwikiem Spitznaglem), w celu  uzupełnienia  i zrozumienia utworu.