Kielecki ratusz [siedziba główna]

Stojący dziś na rynku budynek nie jest pierwszą siedziba władz miasta. Ten wcześniejszy wybudowano na środku rynku, w pierwszej połowie XVI wieku – zbudowano go w 1. połowie XVI stulecia. Był on piętrowy, murowany, na planie prostokąta z dostawioną od strony południowej wieżą. Stał obok pręgierza. Niestety spłonął w 1800 roku w pożarze miasta, całkowicie rozebrano go 18 lat później. Informuje o tym tabliczka
w  podłożu obecnego Rynku.

Decyzja o budowie nowej siedziby zapadła w 1834 roku, niestety kolejny ratusz także spłonął w 1873 roku wraz z sąsiadującymi budynkami. Projekt kolejnego ratusza opracował budowniczy gubernialny, Franciszek Ksawery Kowalski.

Kilkakrotnie przebudowywano  miejsce pracy radnych i urzędników, dokupując nowe działki,  ostatnia przebudowa miała miejsce w połowie ubiegłego stulecia, jej autorem był wówczas architekt Jerzy Żukowski. później budynek poddawano jedynie remontom i modernizacji.

Więcej na stronach internetowych (np. http://pik.kielce.pl/atrakcje-turystyczne/budowle-uzytecznosci-publicznej/2116-kielce-ratusz.html)