Literacki [niesłodki, ciekawy] kalendarz adwentowy [8 Prezenty]

[8 Prezenty]

Choć niektórzy twierdzą, że pomysł obdarowywania się prezentami to jedna z najmłodszych tradycji świątecznych – nie jest to prawdą, pojawił się bowiem w XIII wieku, prawdopodobnie w szkołach (przykościelnych czy przyklasztornych), ale przyjął się bardzo szybko, znajdując licznych naśladowców. Niektórzy wywodzą go z praktyki handlu wymiennego.

Jeszcze inni tradycję tę wiążą z historią Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem z prezentami dla narodzonego dzieciątka Jezus.

Chrześcijańską tradycję dawania prezentów zapoczątkował  święty Mikołaj. Kiedy zmarł, dla uczczenia jego pamięci  narodziła się tradycja dawania  prezentów 6 grudnia (ten dzień to rocznica jego śmierci).

Prezenty dawano pod choinkę początkowo tylko w bogatych szlacheckich domach, z czasem trafiły także do tych biedniejszych.  Zwyczaj  upowszechnił się pod koniec XIX wieku.  Początkowo dzieci na wsi dostawały w Wigilię, skromne smakołyki, np. suszone, słodkie owoce, pierniczki, cukierki, opakowane w kolorowe papierki. Tradycja podarunków świątecznych szczególnie szybko tradycja ta przyjęła się w USA. Na święta wiele firm przygotowuje serie zabawek, kosmetyków, ubrań jako podarków. Ten zaś zwyczaj zaczął się w 1880 roku, także w USA.

To w krajach skandynawskich  pojawiła się  się legenda, że św. Mikołaj w wigilię Bożego Narodzenia przybywa na Ziemię i roznosi prezenty wszystkim dzieciom na świecie. Tam też opisano w jaki sposób podróżuje (sanie zaprzęgnięte w renifery).

Pamiętajmy, że obdarowując kogoś liczy się intencja , a nie cena!