Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

Prawdopodobnie Nikifor namalował kilkadziesiąt tysięcy obrazków i nigdy ich nie powtarzał. Trafiły one do wielu ludzi, bo Nikifor je rozdawał, a sprzedawał w czasach wyjątkowo dla niego trudnych.

Odkrył go ukraiński malarz Roman Turyn, który zgromadził kolekcję około 200 obrazów krynickiego artysty, podjął też próbę zorganizowania wystawy w Paryżu, ale udało się to jedynie częściowo, ponieważ prace Nikifora włączono do zbiorowej ekspozycji.

Sława przyszła kilka lat przed śmiercią, kiedy Andrzej Banach wydał książkę „Nikifor, mistrz z Krynicy”, małżeństwo Banachów pomagało artyście w codziennym życiu. W 1959 roku wystawa w Paryżu rozsławiła imię artysty, w warszawskiej Zachęcie artysta miał wystawę w 1967 roku, stał się też honorowym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

27 lat po śmierci artysty, w 1995 roku, powstało w Krynicy Muzeum Nikifora ,w Galerii Sztuki „Romanówka”. Obecnie można obejrzeć wiele dzieł Nikifora przedstawiających wszystkie okresy w twórczości artysty, wykorzystywane przez niego techniki oraz obrazy promujące poszczególne cykle.

Krynica postawiła swemu najlepszemu ambasadorowi pomnik przedstawiający malującego Nikifora, w takiej pozie jak to czynił za życia.