Pasieka „Barć” w Kamiannej

Kamianna to wieś kiedyś zamieszkała przez Łemków (nazwa wsi jest typowa dla łemkowszczyzny), rozsławiona przez ks. dr Henryka Ostacha z Kongregacji Ojców Filipinów, którego przybycie do wioski w 1960 roku, wpłynęło na jej rozwój i popularność.

Duchowny był ogromnym pasjonatem   pszczelarstwa i z jego inicjatywy, w 1972 roku, po raz pierwszy zorganizowano pierwszy Sądecki Dzień Pszczelarza. Zdecydowano też o budowie Domu Pszczelarza, który powstał w latach 1979 – 1983, a w finansowanie jego budowy zaangażowali się mieszkańców wioski i pszczelarze z całej Polski., a nawet świata.

Od tego momentu zaczyna się prawdziwy rozkwit tej miejscowości. Ksiądz zmobilizował miejscową ludność do budowy drogi z Kamiannej do Kamienicy Nawojowskiej. Z jego inicjatywy zawiązuje się także Ochotnicza Straż Pożarna, wybudowana zostaje remiza strażacka, działa własna elektrownia, wodociąg i gazociąg.

W 1972 roku zorganizowano w Kamiannej pierwszy Sądecki Dzień Pszczelarza. Przy tej okazji zaistniała również koncepcja budowy Domu Pszczelarza, który powstał w latach 1979-1983, dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców wioski i pszczelarzy z całej Polski. W tym niepowtarzalnym obiekcie krzyżują się drogi hodowców pszczół z całego świata.

Do tradycji nawiązuje pasieka „BARĆ” znajdująca się w centrum wsi, blisko Kościoła i Domu Pszczelarza. Z upływem lat niewielka pasieka rozrosła się do sporego zakładu produkcyjnego, przy którym usytuowano również skansen, z przepięknie wyrzeźbionymi ulami oraz przypasieczny sklep z szerokim asortymentem własnych miodów, produktów i przetworów, który serwuje do degustacji smaczne trunki.

Tu także powstało jedno z niewielu w Europie sanatoriów, stosujące w leczeniu produkty pszczele.