Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie

Wizytówką Gogolina jest pomnik Karolinki i Karlika. Zdobi miasto, a oglądać mogą go także  turyści przejeżdżający przez Gogolin z Krapkowic do Strzelców Opolskich oraz podróżujący pociągami na trasie Opole – Kędzierzyn.  Usytuowany jest na Placu Dworcowym, w pobliżu  Gminnego Centrum Kultury.  Inicjatorem jego postawienia był Szymon Koszyk, znany opolski działacz narodowy, redaktor i publicysta. Pomnik stworzył opolski rzeźbiarz Tadeusz Wencel, a odsłonięto go  28 maja 1967 roku. Planowano wykonanie 2,5 metrowych figur z brązu, ale względy finansowe zdecydowały, że powstały z białego cementu i grysu marmurowego.

Przez lata pomnikowi towarzyszyła tablica z napisem  „Pomnik ten ufundował lud śląski w XX-lecie Polski Ludowej jako symbol zwycięstwa kultury, tradycji i pieśni polskiej nad wielowiekową obcą przemocą”. Zmiana ustroju wprowadziła przepis zabraniający propagowania ustroju totalitarnego, IPN i władze miasta postanowiły więc zdekomunizować pomnik i wykonać nową tablicę, co też się stało.

Warto pamiętać, że Karolinka i Karlik znaleźli się  także na herbie miasta, szczególnie zainteresowanym podpowiadamy, że ich historia to nie fantazja, ich dzieje życiowe (naprawdę ciekawe!) można poznać na portalu https://opolankazpasja.pl/category/ciekawe-osobowosci/.

Polecamy