Pomnik żołnierzy powstania styczniowego na cmentarzu w Szewnej

Cmentarz[1] w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego powstał w 1798 roku. Austriacy zabronili wówczas  pochówków na cmentarzu przykościelnym. Usytuowany jest naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie drogi, na  zboczu niewielkiego wzgórza.

Znajdują się tu cenne nagrobki żeliwne i kamienne minionych wieków – krzyż kamienny opleciony winną latoroślą -1798, nagrobek Kazimierza Majewskiego (zm. 1838), podpułkownika wojsk polskich, wystawiony 1839, kamienny, klasycystyczny, w kształcie strzaskanej kolumny na postumencie, kilka nagrobków klasycystycznych i płyt nagrobnych z pierwszej połowy. wieku XIX.

Na uwagę zasługuje pomnik żołnierzy powstania styczniowego. Pomnik stoi na miejscu dawnej mogiły. Krzyż wykonano z bloków piaskowca, na którego poprzecznym ramieniu wykuto datę 1863. Na bocznej płaszczyźnie krzyża wykuto sylwetkę orła w koronie, który trzyma w szponach miecz i krzyż. Całość osadzona jest na oszlifowanej płycie granitowej, na której z metalowych liter wykonano grupy napisów (nazwiska).

Obecny pomnik wykonany został według projektu artysty rzeźbiarza Tadeusza Maja, a powstał z inicjatywy działaczy Oddziału Świętokrzyskiego PTTK. Odsłonięcie nastąpiło w styczniu 2002 roku.

[1] Etymologicznie korzenie słowa cmentarz sięgają języka greckiego, gdzie „kameterion” dosłownie znaczy sypialnia, miejsce snu, spoczynku. W języku łacińskim przybrało brzmienie „coementerium” w postaci „cmentarz” został przyjęty do języka polskiego.