„Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” [wystawa w Krakowie]

Od października 2019 do marca 2010 roku chętni mogą obejrzeć niezwykłą wystawę  „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, na która zaprasza Muzeum Archeologiczne.  Obowiązkiem współczesnych jest znać historię, także i tę sprzed 2000 lat, kiedy to wybuch Wezuwiusza ( w 79 roku naszej ery zniszczył Pompeje, miasto  Cesarstwa Rzymskiego. Nie pozostało nic, popioły i żar najpierw zabiły mieszkańców miasta, by następnie ich przysypać na setki lat.

Ślady kataklizmu zostały odkryte po 1500 latach podczas prac regulacyjnych rzeki Sarno, a wykopaliska rozpoczęto w 1748 roku, z polecenia króla Neapolu. Wszystkie „eksponaty” trafiły wówczas do Muzeum Królewskiego w Neapolu, dzisiejszego Muzeum Archeologicznego. Prace w zasadzie nie zostały zakończone, także i dziś prowadzone są wykopaliska w tym miejscu.

Krakowskie muzeum pokazuje codzienne życie starożytnego miasta przed katastrofą. Wcześniej wystawa gościła na Węgrzech, teraz zaś zawitała do Krakowa, w tym 114 oryginalnych okazów z muzeum w Neapolu.