Śladami tragicznych wydarzeń – Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Śladami tragicznych wydarzeń – Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

(Z. Nałkowska)

Zwiedzanie zaczyna się od bramy z napisem „ARBEIT MACHT FREI”,  co oznacza „Praca czyni wolnym”. Warto pamiętać, że Muzeum powstało w 1947 roku na terenie ponad 191 hektarów, a w 1979 roku na wniosek władz wpisane zostało na Listę Dziedzictwa Światowego  UNESCO.

Zwiedzić można wybrane bloki obozu koncentracyjnego Auschwitz, słuchając z uwagą przewodników opowiadających tragiczne losu więźniów obozu. Największe wrażenie robią piece krematoryjne i komory gazowe, a także zachowane włosy ludzkie, protezy czy walizki. Ze ścian patrzą portrety więźniów – kobiet i mężczyzn, ludzi starszych i młodych…

Wyjątkowy jest Blok 11 – miejsce kaźni św. Maksymiliana Marii Kolbego, a także dziedziniec ze „ścianą śmierci”, przed którą naziści rozstrzelali kilka tysięcy ludzi i wykonywali karę chłosty czy słupka. Tam odwiedzający palą znicze.

Kolejnym etapem zwiedzania  jest obóz Birkenau, gdzie można obejrzeć baraki mieszkalne i sanitarne, a także spojrzeć na cały obóz z dawnej wieży wartowniczej.

Auschwitz-Birkenau to symbol okrucieństwa i nieludzkiego traktowania człowieka, o czym wiadomo z różnych przekazów, ale dopiero „naoczne” poznanie uświadamia ogrom ludzkiego cierpienia. Auschwitz-Birkenau po prostu przeraża ogromem zbrodni.

Każdy odczuwa to indywidualnie, ale przeżycia pozostają na zawsze …

 

G.B.