Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?

Napisz rozprawkę na temat: Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku? (min 200 słów)

 

Słowo dom zna chyba każdy, wystarczy zajrzeć do słownika synonimów, by przekonać się jak wielu określeń kojarzy się z tym pojęciem. Mnie zastanawia czym naprawdę jest dom, co kryje się w tym krótkim słowie.

Mamy rozważyć: czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?, ale najpierw chciałabym zastanowić się jakie skojarzenia budzi dom, bo każdy z nas może mieć zupełnie odmienne zdanie na ten temat,

Dla jednych to po prostu  budynek, dla innych miejsce,  do którego zawsze można wrócić, a jeszcze inni – dom utożsamiają z ludźmi. A nie takimi, którzy obok mieszkają, sąsiadami, znajomymi, ale najbliższymi.

Mnie najbliższe jest połączenie domu z  moimi rodzicami, siostrą, dziadkami, bez których nie wyobrażam sobie życia. Mówiąc dom, myślę głównie o nich, ich bliskości, miłości, trosce o mnie czy siostrze.   I choć niekiedy zdarzają się rodzinne „burze” to nie zamieniłabym za nic w świecie mojego domu.

Teraz chciałabym zastanowić się nad uzasadnieniem hipotezy postawionej w temacie: Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku? Jestem przekonana, że najlepszym miejscem do zamieszkania jest dom i spróbuję to udowodnić przedstawiając kilka argumentów.

Mieszkam w domku i żyję w rodzinie wielopokoleniowej, razem z nami  są moi dziadkowie i siostra mojego taty z rodziną.  Dom jest obszerny, więc każdy ma swoją część, ale dużo czasu spędzamy razem. Niekiedy nasza gromadka przypomina „wesoły autobus”  i to mi się podoba.

Moi rodzice pracują zawodowo, ale kiedy wracam ze szkoły (kiedy nie ma zdalnego nauczania) to zawsze ktoś na mnie czeka. Myślę tu o babci, dziadku, którzy zawsze mają dla mnie czas na rozmowę czy pomoc w różnych sytuacjach. Uwielbiam obiady babci, a mieszkając razem zawsze mogę na to liczyć.

Kolejnym argumentem przemawiającym za mieszkaniem w  domu jest posiadanie ogrodu. Wokół naszego domu jest mnóstwo zieleni, więc wiem co mówię. Mamy kilka drzew owocowych, piękne kwiaty, mały ogródek warzywny i miejsce do rekreacji.  Już teraz mogę podziwiać pierwsze oznaki wiosny, kiedy tylko spojrzę przez okno. Jak  zrobi się ciepło będę miała możliwość poćwiczyć, bo mam sportową trampolinę lub  wypocząć na leżaku. W czasach pandemii i zakazu przemieszczania nasz ogródek okazał się najlepszym miejsce dla wszystkich.

Uwielbiam odwiedziny dalszych krewnych czy koleżanek, z którymi mogę spędzić czas na dworze, nieraz przy grillu, w specjalnie przygotowanym miejscu w naszym ogródku. To kolejny argument, że mieszkanie w domu daje wiele korzyści.

Nasz dom stoi w głębi ogrodu i prowadzi do niego długi podjazd, pamiętam że jako małe dziecko uczyłam się na nim jeździć na rowerze, teraz robią to młodsi kuzyni. Obecnie ćwiczymy jazdę na hulajnogach, ważne jest to, że jest bezpiecznie.

Na myśl nasunęła mi się sprawa zwierząt. Uważam, że dom ułatwia trzymanie zwierząt, nasz pies ma ogromny wybieg, a bardzo lubi hasać na dworze, nie musimy chodzić na dalekie spacery, choć nieraz robimy mu tę przyjemność i zabieramy na wycieczki do lasu.

Powracając do tematu pracy, jeszcze raz poświadczam, że znacznie lepiej mieszkać w domu niż w bloku. Ja mam to szczęście.

Maja K.

 

Statystyka 482 wyrazy całość

470 wyrazów sama praca