Czy wiesz, że… [kilka słów uzupełnienia o średniowieczu]

W czasach średniowiecznych monarchowie byli bardzo często mecenasami sztuki i literatury, zamawiając dzieła n a konkretne tematy u wybitnych malarzy, poetów i pisarzy. Do największych mecenasów sztuki należała Eleonora Akwitańska oraz jej synowie i córki.

Owidiusz (43 p.n.e. – 17 n.e.) poeta rzymski z czasów Oktawiana Augusta – pisał także o miłości. Jego dzieła zawierają wiele osobistych poematów miłosnych, wymyślone listy legendarnych heroin do ich kochanków oraz rozprawę na temat sztuki zakochiwania się i odkochiwania. Porównywał miłość do działań wojennych, w których Kupidyn dał kobietom władze nad mężczyznami.

„Sztuka kochania” francuskiego pisarza Andreasa Capellanusa stała się podstawą zasad zalecania się na terenie hiszpańskiej Barcelony. Żaden mężczyzna nie mógł starać się o względy kobiety bez uzyskania zgody jej męża.

Język angielski, przez długi czas we własnym kraju był uważany za język drugiej kategorii, powrócił do łask dopiero w wieku XIV, okresie zdominowanych przez twórczość wielkiego pisarza Geoffreya Chaucera. Zamiast angielskiego do 1066 roku posługiwano się staroangielskim, później funkcjonował średnioangielski, a od 1362 roku najpierw w prawie, później w nauce 1375 angielski stał się językiem obowiązkowym.