Gandalf (Tolkien) – charakterystyka postaci [autor: Adrianna, Klaudia, Natalia]

Gandalf – znany także pod imieniem Mithrandir (czyt. Mitrandir) jest czarodziejem, przyjacielem starego Bagginsa i później, także jego syna Bilba. Gandalf jak każdy czarodziej posiadał niesamowite umiejętności, oraz magiczną laskę, dzięki której mógł rzucać różne zaklęcia.

Do tych niezwykłych umiejętności zalicza się przede wszystkim dar przekonywania. Gandalf jak nikt inny potrafił każdego przekonać do czegoś, czego bał się od zawsze zrobić. Starzec dodawał swoim przyjaciołom odwagi i otuchy, ale także zagrzewał ich serca do walki. Sam zresztą walczył ze złem i dbał o sprawiedliwość.

Gandalf był wysokim staruszkiem, ubranym w długi, szary płaszcz, przepasany srebrną szarfą, z długą siwą brodą, sięgającą poniżej pasa. Na głowie miał wysoki, spiczasty, niebieski kapelusz a na nogach ogromne, czarne buty.  Gandalf , podobnie jak Hobbici lubił palić fajkę i puszczać magiczne kółka z dymu. Staruszek cieszył się sympatią niemal wszystkich zamieszkujących plemion. Jego cechą charakterystyczną było to, że był mądry, poważny, waleczny, odpowiedzialny, troskliwy a co najważniejsze zawsze był gotowy oddać życie za swoich kochanych przyjaciół. Do wędrowców miał bardzo dobry stosunek. Opiekował się całą kompanią. Pomagał im w niebezpiecznych przygodach jakie drużyna napotykała w czasie wędrówki.

Swoją moc wykorzystywał w  sytuacjach zagrażających życiu jego i jego przyjaciół. Jedną z nich była przygoda z trollami. To właśnie wtedy moc i czary Gandalfa najbardziej się przydały.

 Czarodziej uratował całą drużynę, zamienił straszne Trolle w kamień. Dzięki temu nie tylko ocalił życie towarzyszy, ale również stworzył im okazję do uzupełnienia zapasów. Pomoc Gandalfa przydawała się jeszcze wiele razy w czasie ciężkiej wędrówki.  Przyjaciele byli zawsze wdzięczni za okazywaną im pomoc, a także w wielu innych sytuacjach rozumieli jak bardzo staruszek jest im potrzebny. Gandalf jest wzorem prawdziwego przyjaciela dbającego o dobro najbliższych mu osób.

Autor: Adrianna, Klaudia, Natalia