Trolle (Tolkien) – charakterystyka postaci [autor: Kamil, Karol, Dawid]

Spotkanie z  Trollami

Kiedy kompania zatrzymała się na odpoczynek spostrzegli, że ktoś ukradł im konie. Hobbit jako że jest najlżejszy i umie się skradać, poszedł w stronę ogniska, by sprawdzić kto ich okradł.

Nagle Bilbo ujrzał przerażające Trolle, zdecydował się przeszukać ich kieszenie. Wsunął rękę do kieszeni jednego z trolli i wyciągnął sakiewkę. Wtedy jeden z trolli  chwycił Bilba i wraz z pozostałymi Trollami zaczęli wypytywać go o różne rzeczy. W końcu wdały się w kłótnię i zapomniały o hobbicie, który ukrył się za drzewami.

W tym momencie przyszedł jeden z krasnoludów – Balin. Gdy Trolle ujrzały krasnoluda chwyciły worek i zarzuciły go na Balina. Trolle postanowiły schować się w krzakach i poczekać na więcej krasnoludów, które jeden po drugim wpadały w ich pułapkę.

Wtedy Bilbo wyszedł zza drzew i starał się walczyć jak umiał. Złapał jednego z trolli  za nogę, lecz ten był dla niego zbyt silny i w ten, on sam został uwieziony. Gdy wszystkie krasnoludy zostały schwytane Trolle zastanawiały się jak je zjeść. Bilbo zaczął grać na zwłokę opowiadając o  strasznej chorobie swoich kompanów. Podczas gdy Trolle słuchały opowieści hobbita, Gandalf który usłyszał, że w pobliżu znajdują się Trolle, rozbił ogromny kamień, który odsłonił promienie słoneczne. Wnet przebrzydle stwory zmieniły się w kamienie.

Wygląd trolli

*Wielkie, potężne stwory

*Gruba skóra (szara lub brązowa)

*Ostre zęby

*Silne dłonie

*Potężne lecz krótkie nogi

*wielkie, grubo ciosane twarze

*Olbrzymi wzrost

*Nieco przypominały goblinów

*Nie znosiły światła dziennego

Mieszkanie, tryb życia, zachowanie

* w piwnicach

* w jaskiniach

* w podziemnych grotach

Trolle chowały się w swych jaskiniach, ponieważ chroniło to ich przed promieniami słonecznymi. Nie znosiły światła dziennego, gdyż to zmieniało ich w kamień. Wychodziły tylko podczas nocy, by znaleźć pożywienie. Trolle żywiły się zazwyczaj mięsem ludzi lub goblinów. Jeżeli nie mieli tego to musieli zadowolić  się także mięsem zwierząt takich jak: wilki, owce, konie, woły, krowy.

Trolle były dość  nieokrzesane i  prymitywne.  Były  ograniczone  umysłowo, lecz na tyle inteligentne iż miały własny język (choć często mówiły czarną mową), potrafiły wytwarzać broń i pancerze oraz obsługiwać proste maszyny oblężnicze.  Bez przerwy  trolle wszczynały bójki przez co nie mogły się dogadać. Prowadziły nocny tryb życia, ponieważ słońce zmieniało je w kamień. Podczas spotkania Williama, Bertrama i Toma, Bilbo wraz z krasnoludami uniknął śmierci. Z pomocą Gandalfa stwory zamieniły się w kamienie.

Cechy charakterystyczne (wyróżniki i  słabości)

Trolle zostały wyhodowane w I Erze Gwiazd przez Morgotha, w głębokich otchłaniach Angbandu, z jakichś nieznanych stworzeń. Przez Pięć Er Gwiazd i Trzy Ery Słońca popełniały one czyny tak nikczemne, jakie tylko mogła zrodzić ich głupota. Melkor wyhodował trolle, ponieważ pożądał rasy równie potężnej jak olbrzymi entowie, Pasterze Drzew. Endowie byli pokrewni drzewom- trolle zaś kamieniom. Choć nie były tak mocne jak kruszący skały Endowie, cechowała ich odporność i siła głazu. Ich krew miała czarny odcień. Miały tylko jedną skazę: nie znosiły światła, a większość z nich (poza Olog-hai) pod jego wpływem zamieniała się w kamień. Zaklęcie, które je poczęło, rzucone było w ciemnościach i światło słoneczne unicestwiało ten czar, sprawiając, że skóra-zbroja trolli rosła do wewnątrz, zmieniając te złe i bezduszne stworzenia w kamień. Głupota trolli była tak wielka, że większość z nich nigdy nie nauczyła się mówić, niektóre zaś przyswoiły sobie zaledwie początki Czarnej Mowy orków. Pomimo że z łatwością można było obrócić wniwecz ich siłę, w jaskiniach i mrocznych puszczach budziły one strach.

 

Trolle były podzielone na szczepy:

  • Jaskiniowe – za siedzibę obrały sobie Morię. Były pokryte łuską, ich skóra miała odcień zielony.
  • Kamienne – posługiwały się uproszczonym Westonem i były chyba najbardziej podobne do ludzi. Spotkać je można było w Eriadorze.
  • Wzgórzowe- zamieszkiwały Gorgoroth i Eriador. Ich ciało pokrywała łuska. Prawdopodobnie porozumiewały się bardzo uproszczoną wersją języka orków.
  • Olog-hai- olog- troll, hai- rasa; wyhodowane przez Saurona z niewiadomego szczepu w III Erze Słońca. Zamieszkiwały południową część Mrocznej Puszczy i góry Mordoru.

Były mądrzejsze od reszty. Posługiwały się Czarną Mową. Póki podtrzymywała ich wola Saurona Słońce, w przeciwieństwie do innych trolli, nie zamieniało ich w kamień. W Erach Gwiazd trolle poruszały się swobodnie po Śródziemiu i wraz z orkami stanowiły ogromne zagrożenie dla podróżnych. Często wyruszały z nimi oraz z wilkami w bój, w imię niegodziwych celów Melkora. W I Erze Słońca stały się jednak mniej groźne, albowiem światło Słońca niosło im śmierć. Tylko pod osłoną nocy mogły toczyć słynne Wojny o Beleriand.

Autor: Kamil, Dawid, Karol