Smaug (Tolkien) – charakterystyka postaci [autor: Idalia, Joanna, Aleksandra]

Smaug  był to smok pochodzący ze Zwiędłych Wrzosowisk, które rozciągały się w pobliżu gór Ered Mithrin.

Był to czerwonozłocisty smok z cechami typowymi dla swojego gatunku. Posiadał pazury i kły, skrzydła niby ogromny nietoperz, a jego głos i wzrok miały moc omamiania. Znał dobrze język westron. Uwagę smoków od zawsze pociągały skarby, tą samą cechę posiadał Smaug, który pewnego razu napadł na Samotną Górę (Erebor) i wypędził z niej wszystkich mieszkańców, zagrabiając sobie tym samym cały ich dobytek.

Całymi dniami wylegiwał się w swoich zdobyczach znajdujących się w zniszczonym zamku. Od tej pory nie opuszczał Ereboru. Jego przysmakiem były młode dziewczęta. dlatego też Smaug był równie nienawidzony przez krasnoludy, jak i ludzi. Uwielbiał, kiedy prawiono mu komplementy. Jedynym jego słabym punktem na ciele było niezakryte pancerzem miejsce znajdujące się nad jego lewą piersią.

Poza tym charakteryzował się przede wszystkim próżnością, zepsuciem i chciwością, ale także wielkim okrucieństwem i pewnością siebie. Zginął poprzez trafienie strzałą w słaby punkt przez Barda Łucznika i runął na Esgaroth całkowicie niszcząc miasto następnie wpadając  w toń Długiego Jeziora.

Autor: Idalia, Joanna, Aleksandra