Smaug (Tolkien) – charakterystyka postaci [autor: Patryk, Bartosz, Mikołaj]

      Smok – fikcyjne stworzenie, najczęściej rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem. Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów.

              Wygląd- często utożsamiano go z wielkim wężem. Cztery łapy były zakończone ostrymi pazurami, a pokryte łuskami ciało błyszczało się w słońcu. Do zabijania ofiar używały ogona, ostrych zębów lub je. Zazwyczaj smok miał niewielką głowę z grzebieniem na czubku. Zgodnie z etymologią nazwy miał posiadać znakomity wzrok. Niekiedy smok posiadać miał również skrzydła, podobne nietoperzy. Zdarzało się, że smoki przedstawiano z uszami, rogami, czy brodą.

W jakich warunkach żył?  

Przez następne sto siedemdziesiąt jeden lat Smaug w spokoju cieszył się zagrabionymi bogactwami, dorastając i rosnąc w siłę. Spędzał czas najczęściej na wylegiwaniu się na kopcu, lecz spał czujnie, gotów zabić każdego, kto zbliżyłby się do jego skarbu.

 

Jakie miał szczególne właściwości?

Był ognistym skrzydlatym smokiem, największym przedstawicielem tego gatunku w Trzeciej Erze, był chciwy, miał ostre kły i pazury oraz czuły węch. Umiał mówić i znał język westron, a jego głos i wzrok miały moc omamiania innych osób.

Słaby punkt – miał tylko jeden słaby punkt „w zagłębieniu pod lewą piersią” – w ten punkt trafił strzałą Bard. Ponadto miał słabość do bogactw i młodych kobiet.

Jakimi cechami się odznaczał? – chciwość to jedna z cech głównych Smauga, jednak nie można zapomnieć, że oznaczał się spostrzegawczością. Zawsze dostrzegał, gdy czegoś brakowało w jego skarbcu. Pałał nienawiścią do każdego, kto choć na kilometr zbliżył się do jego skarbu. Uwielbiał, gdy prawiono mu komplementy. Charakteryzował się również pewnością siebie i okrutnością, Nie można odmówić mu także przebiegłości.

Co było dla niego najważniejsze?

 Jego zainteresowaniami były mordy, grabieże oraz gwałty. Lubił śnić otoczony błyskotkami.  Jak większość smoków nie potrafił nic przy sobie zrobić. Na łowy wyruszał najczęściej nocą, a jego ulubionym przysmakiem były młode dziewczęta.

Autor: Patryk, Bartosz, Mikołaj