Masłowska Dorota

Dorota Masłowska

(3 lipca 1983 roku, Wejherowo)

Pisarka, dramaturgistka, felietonistka, piosenkarka i producentka muzyczna młodego pokolenia. Urodziła się i dorastała w Wejherowie, matka jest lekarką, ojciec marynarzem, ma starszego brata, ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego.

Debiut to I nagroda w konkursie „Twojego Stylu” w 2000 roku, pod hasłem „Dzienniki Polek” oraz , wydanie w czasopiśmie „Lampa” opowiadania „Wyprawa na dach wieżowca”.

Dwa lata później (2002) uzyskała I miejsce w konkursie poetyckim „O Złote Pióro Sopotu” i wydała swą pierwszą powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, reklamowana jako dresiarska. Powieść zyskała przychylne recenzje krytyków, uznanie czytelników (sprzedano ponad 40 tys. egzemplarzy) w kraju i zagranicą oraz jurorów Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej „Nike”.

Studiowała psychologię (Gdańsk) i kulturoznawstwo (Warszawa). Zamieszkała w Warszawie, a 2005 wydała powieść „Paw królowej”, napisaną rymowaną, prozą stylizowaną na piosenkę hip-hopową, w której,  i stanowi, podobnie jak w pierwszej powieści, czytelnik odnajdzie krytyczny obraz współczesnej polskiej rzeczywistości. Powieść nagrodzono „Nike” w 2006 troku. Trzecia powieść nosi tytuł „Kochanie, zabiłam nasze koty” i ukazała się w 2012 roku. Masłowska jest także autorką dramatu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawionych w formie czytanej w warszawskich teatrach, a także dramatu „Między nami dobrze jest” (2008).

Autorka była w Berlinie jako stypendystka DAAD (2009), była gościem i uczestnikiem programu Ledig House International Writers Residenc (2010) oraz Brooklyn Book Festival w USA.

Masłowska – jest także bohaterką wywiadu przeprowadzonego przez Agnieszkę Drotkiewicz i wydanego formie książki „Dusza światowa” (2013). Jej powieści kilkakrotnie przenoszono na scenę. Posiada Złoty Krzyż Zasługi (za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury) i Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Masłowska tworzyła (i tworzy)  felietony do „Przekroju”, recenzje książek do „Wysokich Obcasów” , blog „Tramwaj zwany teatrem” z recenzjami spektakli, śpiewa i nagrywa swoje piosenki.