Ogród włoski w Kielcach

      

OGRÓD WŁOSKI   jest niezwykłą atrakcją Kielc.

Założony przed wiekami, razem z Pałacem  Biskupów, z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika, cieszył oczy ciekawą roślinnością, przede wszystkim kwiatami i ziołami. Całość ogrodu okalały drzewa owocowe.  Ogród  usytuowano po zachodniej stronie pałacu, prowadziły do niego schody.

Była też część dostępna tylko właścicielowi, nazywana „giardino segreto”. Przez lata dosadzano drzewa, głównie graby i lipy. W ogrodzie była także studnia.  U schyłku XVIII wieku ogród stracił swe znaczenie, trafiając po podziale na działki, w ręce urzędników, przez zniknął oryginalny układ i rośliny.

 

 

           

 

W 2003 roku ogród zrekonstruowano, odtwarzając stan sprzed parcelacji. Zbudowano kwatery, obsadzane kwiatami, wytyczono żwirowe alejki,  dokonano nowych nasadzeń jabłoni, całość otaczają zaś graby. Pięknie wygląda zabytkowo studia. Szczególnego uroku nabiera ogród wieczorem, pięknie oświetlony.

Z samego dołu ogrodu, ciekawie, monumentalnie prezentuje się gmach pałacu. Ogród zaprasza do chwili odpoczynku i jest miejscem spacerów wielu kielczan, nie mówiąc już o turystach czy szkolnych wycieczkach.

Teren ogrodu stanowi nieruchomy zabytek. Zwiedzanie ogrodu jest bezpłatne, a tuż przy wejściu umieszczono szklano-kutą skarbonkę, gdzie można wrzucić przysłowiowy grosik „na ogród”.