Romantyzm [manifest romantyka]

Czymże jest życie?
Powiem ci tylko człowieku, że nie jest snem, i dlatego nie wolno ci go przespać. Powiem ci także, że nie jest letargiem, i dlatego nie możesz zamknąć swej duszy w sztywnych ramach rozsądku i zdusić jej głosu, wołającego wciąż czegoś nowego, nieodgadnionego. Zbyt owa dusza subtelną, ulotną i niepojętą dla rozumu jest, aby narzucać na nią takie pęta.
Uświadom sobie człowieku, że natura nie obdarowała cię tylko rozumem, ale dała ci też serce. I głupcem jesteś, jeśli nie wiesz, co to znaczy i nie potrafisz tego wykorzystać. Bo mając serce i słuchając jego głosu, mógłbyś uczynić swe życie bogatym i fascynującym. Dlatego wzywam cię człowieku! Otwórz oczy i serce, wejdź do wnętrza swej duszy. Odrzuć prawa, które ograniczają twą wolność i oryginalność w postrzeganiu świata. Oderwij się od monotonii, pustki i szarości. Rozwiń skrzydła, pozwól unosić się falom miłości, zachwytu i fascynacji. Żyj pełnią życia, a nie tylko zbadaną i wytłumaczalną jego częścią.
Nie daj się niewolić, człowieku!
Jeśli uda ci się tych rzeczy dokonać, poznasz zjawiska, których choć wzrokiem nie postrzeżesz i rozumem nie obejmiesz, pewien będziesz, że istnieją. Odnajdziesz je zmysłem ducha, który za droższy może od samego rozumu uznasz, bo będzie niósł ze sobą to, co piękne, nieziemskie, niedoścignione.
I będziesz kochał się w tych podróżach w nieznane, w odkrywaniu zakamarków swej duszy. Będziesz zatracał się w miłości i mierzył życie miarą przeżyć wewnętrznych. I będziesz tym wiecznie młody i silny. Zrozumiesz, że niczym jest życie bez wielkich uniesień, bez marzeń, fascynacji, bez chwil, w których czujesz, że twoja dusza pragnie oderwać się od ciała i wznosić się ku górze.
I zadasz sobie wreszcie pytanie: „Cóż warta jest moja egzystencja, jeżeli nie czuję, że duch mój żyje?”
Tego ci życzę, człowieku. Abyś nie pozwolił, by życie twe było tylko regułą, schematem ograniczonym martwymi prawami rozumu. Abyś ty sam, nie był podobny do starca, który ni nadziei, ni zapału już nie ma w sobie.
Bądź raczej siłą młodości! Szukaj, błądź, odnajduj, łam, zdobywaj, buduj! – znajdziesz w tym swoje szczęście.


[MP]