Zamkowa – malownicza uliczka w Kielcach

Ulica Zamkowa to jedna z najstarszych ulic Kielc. Dziś wydaje się niezwykła i malownicza. W swych początkach była ulicą na „zapleczu” zamku biskupów krakowskich, gdzie usytuowane były budynki gospodarcze, między innymi Dom Praczki.  Zamkowa zmieniała się na przestrzeni lat, podobne zresztą jak i przeznaczenie budynków przy niej stojących.  Szczególnie ponury był okres okupacji i lat terroru stalinowskiego (1939-1956). tu bowiem znajdowało się więzienie, gdzie śmierć poniosło wielu bojowników o wolność ojczyzny.

Dziś ta piękna uliczka  wygląda zupełnie inaczej i budzi miłe skojarzenia, pojawiły się przy niej nowe instytucje (np. OMPiO czy Instytut Dizajnu), które swe siedziby mają w wyremontowanych  budynkach. Ulica Zamkowa ma niepowtarzalny klimat, jest naprawdę malownicza i warta odwiedzenia. Cisza i niewielki ruch koją nerwy i sprzyjają refleksjom, można też  na chwilę odpocząć w Pałacyku Zielińskich.

Polecamy to miejsce, tym bardziej, że zarówno w górnej, jak i dolnej jej części można szybko znaleźć się w Parku Miejskim, warto poczuć ten niesamowity klimat małej kieleckiej uliczki.