Zenek Wójcik

Zenek Wójcik to bohater powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”, chłopak ma około czternastu lat. Uciekł z domu, by poszukać swego wujka Antoniego Janicę. Matka chłopca zmarła, a ojciec jest alkoholikiem.

Czytelnik poznaje bohatera w trakcie podróży, gdy jest on brudny, zaniedbany i widać, że przebywa jakiś czas poza domem.Choć nie doznał od ojca niczego dobrego nie mówi o nim źle, za to z przyjemnością i nadzieją opowiada o wuju, marząc o zmianie swojego losu.

Zenek to chłopak zaradny, samodzielny i wytrwały, a jednocześnie bardzo wrażliwy i ciepły. Posiada wiele umiejętności, którymi imponuje „mieszkańcom wyspy”, potrafi zbudować szałas, rozpalić ognisko, zna się na psach i ptakach.

Jest odważny, dzielny i zdolny do poświęceń, choć ukrywa swe uczucia, jest gotów do poświęceń (uratował dziecko, obronił psa Dunaja), stara się postępować uczciwie, choć głód zmusza go do kradzieży, jest ambitny i honorowy, oddaje dług Uli.

Jest osobą nieszczęśliwą i samotną, pragnie przyjaźni, ciepła i zainteresowania, szorstkością pokrywa prawdziwe uczucia.