Hemingway Ernest

Ernest Hemingway

( 21 lipca 1899, Oak Park, Illinois, Stany Zjednoczone – 2 lipca 1961, Ketchum, Idaho, Stany Zjednoczone)

 

Amerykański pisarz, dziennikarz, korespondent zagraniczny, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1954 roku.

Przez wielu uważany za niedościgłego geniusza amerykańskiego prozy XX wieku.

Podczas I wojny światowej, fałszując datę urodzenia, by uczynić się starszym,  został ochotnikiem Czerwonego Krzyża i znalazł się na froncie włoskim, gdzie został ranny.

Był uczestnikiem wojny domowej w Hiszpanii, walczył na frontach II wojny światowej, przed wojną mieszkał w USA i Francji (w Paryżu jako korespondent „Toronto Star”), w latach 1956-1959 mieszkał na Kubie, później powrócił do Stanów Zjednoczonych.

Od najmłodszych lat uwielbiał przyrodę i męskie sporty, był miłośnikiem corridy, rybakiem, myśliwym, doskonale strzelał.

Jego twórczość zawiera wiele akcentów autobiograficznych, pisarz był pacyfistą, krytycznie oceniał wszelki konflikty, potępiał okrucieństwo wojen, choć jednocześnie  akceptował świat, z całym jego dorobkiem inwentarza.

Bohaterowie jego powieści i opowiadań to ludzie zmagający się z przeciwnościami losu, poszukujący sensu życia w walce z naturą i wrogiem. Najczęściej są to jednostki okaleczone przez wojnę, doświadczający upadku zasad moralnych czy systemu wartości.

Styl Hemingway cechuje rzeczowość, pewna suchość relacji, unikanie komentarzy autorskich i skupienie się na portretowaniu postaci przez ich opis ich zachowań i sposobu porozumiewania się (urywane frazy, równoważniki zdań – tzw. styl staccato), a jednocześnie to proza liryczna (poetycka) i wieloznaczna. Był twórcą własnego świata i reżyserem swego życia.

Pisał powieści, opowiadania, artykuły, reportaże, najbardziej znane utwory to:  „Słońce też wschodzi”, „Pożegnanie z bronią”, „Komu bije dzwon”, „Stary człowiek i morze”, Śniegi Kilimandżaro”, „mieć i nie mieć”, „Biedni i bogaci”, „Za rzekę, w cień drzew”, Czterdzieści dziewięć opowiadań”, „Piąta kolumna”.

Był laureatem Nagrody Pulitzera 1953 oraz  literackiej Nagrody Nobla. Zmarł  2 VII 1961, istnieje kilka wersji na temat jego odejścia, według rodziny doszło do wypadku z bronią podczas jej czyszczenia, według opinii publicznej było to samobójstwo, bowiem pisarz przez lata  zmagał się z depresją,  po Nagrodzie Nobla nie stworzył nic nowego.

Pisarz zyskał sławę światową, tłumaczony był na wiele języków, niektóre z utworów doczekały się ekranizacji.