,,Kobieta i mężczyzna w Rzeczpospolitej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym” [tak brzmi zapis konstytucyjny]

Chciałabym rozważyć, czy te słowa mają pokrycie w życiu codziennym.

        Zacznijmy od dalekich nam czasów, kiedy to mężczyźni mieli większe prawa od kobiet. Mogli pracować, spotykać się z przyjaciółmi i wykonywać lżejsze czynności od kobiet. Wtedy panie mogły one zajmować się dziećmi i wykonywać prace domowe. Teraz takie kobiety nazwalibyśmy ,,kurami domowymi.” Zanim człowiek zacznie pracować to powinien najpierw skończyć szkołę. Chociaż i to zabronione było wówczas kobietom. Teraz poziom kobiet w życiu codziennym znacznie się podniósł. Zawód, który chcemy wykonywać nie zależy już od płci;

     Każdy może sprawdzić się w wybranej przez siebie dziedzinie. Szkoły teraz są obowiązkowe również dla pań. Jest to plusem dla narodu, gdyż kobiety są bardziej inteligentne niż mężczyźni. Udowodniono to naukowo. W tej dziedzinie kobiety również zajmują czołowe miejsca.

   Polityka – do niedawna kobiety nie wiedziały, co to słowo oznacza. Na pewno nie marzyły o tym, by zostać prezydentem. Dopiero od kilku lat kobiety mogą kandydować na to stanowisko.

    Dziś prawa kobiet i mężczyzn są wyrównane. W życiu rodzinnym podział obowiązków nie jest zależny od płci. Nie dziwi nas teraz widok mężczyzny niańczącego dziecko.

    W polityce także wyrównał się poziom. W sejmie coraz więcej kobiet pracuje i jest posłankami. Kobieta może również prowadzić gospodarstwo, chociaż lepiej gdyby pomagał jej przy tym silny mężczyzna.

   W życiu społecznym poziom szacunku zależy od nas. Swoim wyglądem, zachowaniem sami wyrabiamy sobie opinię w życiu społecznym.

                 Kończąc dyskusję chciałabym stwierdzić, że nasz naród idzie do przodu. Teraz między kobietą, a mężczyzną możemy postawić znak równości. Ciekawe, kiedy będziemy mogli postawić ten znak między dziećmi, a dorosłymi? Nie wymagajmy od narodu za dużo, bo i tak zrobił wielki krok do przodu.