Ławeczka Haliny Poświatowskiej w Częstochowie

Odwiedzając Częstochowę, przy Alei Alei Najświętszej Marii Panny (prowadzącej do klasztoru na Jasnej Górze), zauważyliśmy ławeczkę Haliny Poświatowskiej. Warto pamiętać, że poetka mieszkała w Częstochowie, a w jej rodzinnym domu, przy ul. Jasnogórskiej, funkcjonuje  od 2006 roku, Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej. Jego kustoszem był także brat poetki Zbigniew Myga.  Poetka spoczywa na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Pomnik stworzył Robert Sobociński, a poetka zaprasza, by usiąść obok niej od 2007 roku. Całość wykonana jest brązu, sylwetka Poświatowskiej jest szczupła, delikatna i zadumana, oparcie ławeczki to dwie troszkę wykrzywione deski, zaś u stóp poetki siedzi kot, często przecież pojawiający się w wierszach Poświatowskiej. Tablicę informacyjną umieszczono w płaszczyźnie chodnika.

 

Ławeczka, jak każdy tego typu pomnik, jest doskonałą formą uczczenia  siedzącej na niej osoby, w tym przypadku Haliny Poświatowskiej,   służy upamiętnieniu jej postaci i twórczości, zaprasza do odpoczynku i rozmyślań. Podnosi estetykę tego miejsca i oczywiście uczy…