Literacki [niesłodki, ciekawy] kalendarz adwentowy [20 Bożonarodzeniowe życzenia]

Literacki [niesłodki, ciekawy] kalendarz adwentowy [20 Bożonarodzeniowe życzenia]

Jakże miły to zwyczaj, który wskazuje że jesteśmy dla kogoś ważni na tyle, by życzyć mu wszystkiego najlepszego świątecznie. Dawniej, w kulturze tradycyjnej, życzenia świąteczne były darem. Uważano, że szczere mają moc sprawcza i się spełniają.

W polskiej tradycji były od zawsze i składano je powszechnie, bliskim, przyjaciołom, sąsiadom, znajomym (a nawet nieznajomym).
W dzień wigilijny „wszyscy wszystkim ślą życzenia” łamiąc się opłatkiem, kiedyś (choć na pewno w wielu domach i dzisiaj) nadawano im szczególne znaczenie, dlatego składane były z powagą na tle śpiewanych kolęd i pastorałek.

Ważne, by życzyć szczerze zdrowia, dalszych wspólnych spotkań. Można (a nawet trzeba) darować popełnione przewinienia, dawnej mówiono „W dzień Adam i Ewy daruj bliźniemu gniewy”.

Dla nas jest to zwyczaj wyjątkowo urokliwy, namawiamy więc wszystkich do jego kultywowania, warto składać serdecznie, szczerze czule, choć wszystko zależy od tego, komu chcemy je złożyć.

Oto kila przykładów:


Wiary, co góry przenosi, nadziei, która nie gaśnie, miłości w każdej ilości od Bożej Dzieciny dla całej Rodziny

Cudownych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, w zdrowiu i spokoju

Gwiazdki najjaśniejszej i choinki najpiękniejszej, prezentów wymarzonych, świąt mile spędzonych


Niech Boże Narodzenie w dobro obfituje

Niech Boże Narodzenie będzie niezapomnianym czasem, bez pośpiechu, trosk i zmartwień, niech przebiegną w radości i spokoju wśród najbliższych